Jakie garnki na indukcje wybrać?

Jakie garnki na indukcje wybrać?

Płyta indukcyjna z uwagi na swoje zalety grzewcze jest coraz chętniej kupowana przez polskich właścicieli domów. Jednak wiele osób myśli, że na takiej płycie można gotować na zwykłych garnków. To oczywiście błędne myślenie. Garnki muszą być przystosowane do takiej płyty, aby umożliwiały one efektywne i smaczne gotowanie. Jeśli zatem myślisz o zamontowaniu płyty indukcyjnej, musisz pomyśleć również o dedykowanych naczyniach. W tym artykule zajmiemy się garnkami indukcyjnymi. Jakie garnki indukcyjne wybrać od kuchni?

Garnki indukcyjne – na co należy zwrócić uwagę?

Nie da się ukryć, że współczesny rynek naczyń kuchennych prezentuje ogromny wybór, przez co ciężko podjąć decyzję o zakupie garnków. Decydując się na płytę indukcyjną, sprawa zakupu naczyń jest trochę prostsza. Dlaczego? Ponieważ musimy brać pod uwagę jedynie naczynia, które wykorzystują pole elektromagnetyczne, które powstaje od strony kuchenki. Aby strumień powodował podgrzanie garnka, każde naczynie musi być wykonane z odpowiedniego materiału. Mowa tutaj o stali ferromagnetycznej. I to właśnie garnki z takiej stali trzeba zakupić, jeśli chcemy gotować na płycie indukcyjnej. Inne garnki, które znamy, nie będą miały zastosowania, ponieważ może dojść do uszkodzenia płyty indukcyjnej lub uszkodzenia wcześniej wspomnianych garnków. Naczynia wykonane ze stali ferromagnetycznej są niestety nieco droższe niż naczynia wykonane z aluminium, stali nierdzewnej czy z teflonu. Jednak garnki na indukcję w przypadku chęci gotowania na płycie indukcyjnej są po prostu koniecznością.

Dedykowane symbole, występujące na powierzchni garnków indukcyjnych

Wybierając do swojej kuchni garnki indukcyjne, warto zwrócić uwagę na symbole znajdujące się na powierzchni naczyń. Mogą one naprowadzić do dodatkowych właściwości i parametrów garnków. Każdy symbol oznacza coś innego, a szczególne sygnatury dla laika mogą być trudne do interpretacji. Dlatego tłumaczymy najpopularniejsze symbole, mogące występować na garnkach indukcyjnych. Jeśli piktogram prezentuje zmywarkę z naczynia, to oznacza, że garnki są przystosowane do mycia właśnie w zmywarce. Jeśli na garnku występuje tzw. patelka, to oznacza, że można gotować w tym garnku na płycie indukcyjnej.

Najważniejszy element – ferromagnetyczne dno

To najważniejszy element garnka, przez który przechodzi energia od płyty indukcyjnej. Bez takiego dna żadne naczynie nie będzie nadawało się do gotowania na płycie tego typu. Przy wyborze naczynia warto zwrócić szczególną uwagę na jakość wykonania dna, ponieważ to właśnie ten element determinuje komfort gotowania i smak przygotowywanych potraw. Profesjonalni kucharze wskazują, że najlepsze dno ferromagnetyczne to te, które jest płaskie.