Jak dbać o zwierzęta hodowlane? Mini poradnik dla rolnika

Jak dbać o zwierzęta hodowlane? Mini poradnik dla rolnika

Hodowla zwierząt to jeden z bardziej satysfakcjonujących kierunków rolnictwa. Codzienne dbanie o zwierzęta przynosi wymierne efekty, a tym samym całkiem spore zyski. Aby jednak krowy, świnie czy indyki rosły zdrowo i w odpowiednim tempie, trzeba zapewnić im właściwe warunki. Jak to zrobić? Sprawdź nasz mini poradnik!

Mączka rybna duńska – ekologiczna metoda wzbogacenia paszy

Aby zwierzęta odpowiednio przybierały na wadze, należy dostarczyć im pożywienie bogate w różne wartości odżywcze. Samodzielne bilansowanie wydzielanych porcji to proces trudny i skomplikowany. Większość rolników sięga więc po gotowe pasze. Zawierają one witaminy, minerały oraz składniki odżywcze w odpowiednich proporcjach. Ich podawanie gwarantuje wzrost w tempie zadowalającym, a przy tym zdrowy rozwój zwierząt. Czy jednak istnieje sposób, by gotową paszę jeszcze wzbogacić?

Oczywiście! Mączka rybna duńska to produkt bogaty w białko oraz aminokwasy. Znacznie poprawia ona smak paszy, dzięki czemu zwierzęta chętniej ją spożywają. Mączka rybna duńska często stanowi również komponent gotowych mieszanek, choć samodzielnie dodanie jej również jest możliwe. Produkt ten poprawia również smak mięsa, dlatego chętnie sięgają po niego rolnicy hodujący zwierzęta na handel lub własny użytek.

Pasza dla indyków – doskonałe rozwiązanie dla hodowców drobiu

Choć hodowla indyków w Polsce wciąż się rozrasta, zwierzęta te wciąż nie mogą się równać popularnością z kurami czy kogutami. Warto jednak wiedzieć, że mięso tych ptaków zawiera w sobie więcej przyswajalnego białka, niż surowce pochodzące od bardziej znanych, drobiowych kuzynów. Z tego powodu po wyroby z indyka chętnie sięgają zwłaszcza rodzice małych dzieci. Dla rolnika jest to doskonały rynek zbytu i okazja do zarobku. Jak jednak żywić indyki, by ich mięso było bogate w składniki odżywcze?

Hodowla tej odmiany drobiu powinna być przede wszystkim zrównoważona. Pasza dla indyków dostarczy pierzastym przyjaciołom wszystkich niezbędnych witamin, składników odżywczych oraz minerałów. Wybierając ten rodzaj żywienia, masz pewność, że Twoje indyki rosną zdrowo, a ich mięso jest bardzo wartościowe.

Lampy owadobójcze – bezpieczna likwidacja insektów

Gospodarskie zapachy przyciągają owady – i tego niestety nie da się uniknąć. Warto jednak zadbać o to, by insekty zbytnio nie rozgościły się w szopie czy oborze. Owady mogą nie tylko przyspieszać proces psucia się żywności czy ściółki, ale również przenosić groźne dla zwierząt choroby. Warto więc zadbać o to, by w pomieszczeniach gospodarczych było ich jak najmniej.

Lampy owadobójcze to najlepsze rozwiązanie bzyczącego problemu. W przeciwieństwie do insektobójczych środków chemicznych nie zagrażają one zdrowiu zwierząt hodowlanych. Lampy owadobójcze przyciągają do siebie insekty za pomocą światła UV, a następnie uniemożliwiają ich odfrunięcie – czy to za pomocą lepu, czy krótkiego impulsu elektrycznego. W ten element wyposażenia warto zainwestować!